Terapia i coaching

„Jesteś ważna i wystarczająca – dobrze, że jesteś! Dbaj o siebie. Naucz się, jak być dla siebie dobra. Podziękujesz sobie później.” 

„Terapia jest świetnym doświadczeniem. Jeśli masz możliwość pójścia do dobrego terapeuty, to idź! Ale nie każda dziewczyna i kobieta potrzebuje terapii, lecz każda potrzebuje nauczyć się jak lepiej żyć – dla nich przygotowałam moje programy pozytywnego rozwoju osobistego.” 

Alina Adamowicz

Prowadzę skuteczną terapię krótkoterminową, która opiera się na najnowszych badaniach nad funkcjonowaniem mózgu oraz unikalne programy rozwoju osobowości dla kobiet oparte o psychologię pozytywną. Zajmuję się również coachingiem kariery i biznesu.

W czasie wielu lat kariery zawodowej, jako terapeutka, coach oraz manager opracowałam wiele skutecznych metod wsparcia i rozwoju moich klientów. Wiele z tych technik stały się moimi ulubionymi ze względu na ich wysoką skuteczność, łatwość w realizacji oraz trwałe efekty.

Wykorzystuję je:

– w terapii indywidualnej, podczas której pracuję z klientkami moją metodą Pozytywnej Terapii Krótkoterminowej (PTK), która przynosi pierwsze efekty już po 1 lub 2 spotkaniach oraz

– w opracowanych przeze mnie Programach Pozytywnego Stylu Życia, które nie są terapią, ale przygotowane są na podstawie mojego doświadczenia terapeutycznego oraz psychologii pozytywnej.

Pozytywna Terapia Krótkoterminowa oraz Programy Pozytywnego Stylu Życia opierają się wyłącznie na badaniach naukowych i sprawdzonych technikach, które naprawdę działają. Korzystam z osiągnięć psychologii pozytywnej, terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach (TSR) i osiągnięć innych szkół terapeutycznych. Wykorzystuję również najnowsze odkrycia w badaniach nad funkcjonowaniem i neuroplastycznością mózgu.

Często przychodzą do mnie osoby, którym nie pomogła tradycyjna psychoterapia. W swoim podejściu nie zajmuję się ekspozycją, czyli konfrontacją z lękami, ani analizowaniem dzieciństwa. Moim klientkom pomagają metody, których siła tkwi w tym, że są skupiają się na teraźniejszości, są ciekawe, nieskomplikowane i skuteczne.  Stąd też mam opinię terapeutki, która potrafi pomóc nawet w czasie jednej lub dwóch sesji.

 

OBSZARY DORADZTWA PSYCHOLOGICZNEGO

Specjalizuję się we wsparciu kobiet w najważniejszych obszarach życia:

 • wzmacnianiu poczucia własnej wartości
 • budowaniu pewności siebie
 • pozbyciu się wewnętrznego krytyka i radzenia sobie z krytyką z zewnątrz
 • nauce optymizmu i pozytywnego myślenia
 • podnoszeniu się po ciosach życiowych (rozstania, depresja, rozczarowania, porażki)
 • pozbyciu nawyku zamartwiania się
 • odkrywaniu własnych zalet i mocnych stron, które każdy z nas posiada

oraz rozwoju kluczowych umiejętności, które pozwalają lepiej żyć i odnaleźć poczucie spokoju wewnętrznego i szczęścia:

 • polubienia siebie
 • stawiania granic
 • wzmacniania odporności psychicznej
 • przerywania łańcuchów negatywnych myśli
 • redukowania stresu i budowie motywacji

 Pomagam odnaleźć się i stanąć na nogi po traumach wynikających z:

 • braku miłości ze strony matki
 • toksycznych relacji w rodzinie lub związku
 • poczucia bycia niewystarczająco dobrą
 • manipulacji ze strony partnera, bliskich osób lub w pracy
 • wszechogarniającego poczucia bezradności, utraty wiary w siebie i samotności

 

CZYM MOJE PODEJŚCIE SIĘ RÓŻNI

Tradycyjna psychologia lubi komplikować sprawy. Pewnie nieraz słyszałyście, że umysł jest tak skomplikowany, że nie sposób go zrozumieć. Cóż, takie podejście nie jest specjalnie pomocne. Moje doświadczenie pokazało mi, że aby skutecznie pomagać można spojrzeć inaczej, bo faktycznie jest to dużo prostsze.

Jednym z największych odkryć psychologii pozytywnej jest fakt, że ludzie mogą zmienić swoje życie zmieniając swój sposób myślenia, słowa, które mówią do siebie oraz nastawienie. Jeśli to, co robiłaś dotychczas miałoby przynieść dla ciebie korzystne efekty, to już by tak było. A jeśli nie przyniosło, to czas na zmianę. Neuronauka dodaje, że wszystkiego czego się nauczyliśmy, możemy się też oduczyć.

Wszyscy poznaliśmy lub widzieliśmy kiedyś ludzi, po których było widać, że lubią siebie. Promieniowali spokojną wewnętrzną pewnością siebie i poczuciem własnej wartości. Nie obawiali się krytyki i cieszyli się życiem. Jednak większość z nich nawet nie wiedziała, co takiego robi, że tak dobrze się czują. Ale ja wiem.  Na tym właśnie koncentrowałam się podczas lat nauki i praktyki. Na podstawie wniosków oraz technik, które były najskuteczniejsze stworzyłam Pozytywną Terapię Krótkoterminową i Programy Pozytywnego Stylu Życia.

DLACZEGO REZULTATY SĄ TRWAŁE

Jeśli zmienisz swoje nawyki myślowe, to w konsekwencji zmienisz swoje nawyki działania. Zastąpisz to, co przestało służyć lub zaczęło ci szkodzić, nowym – wspierającym. Tworząc nowy zestaw przekonań i wzmacniając poczucie własnej wartości i pewności siebie, zmienisz się zarówno od wewnątrz, jak i na zewnątrz. Zmiany zbudują Twoją motywację do dalszego rozwoju i nie będziesz już chciała wrócić tam, gdzie byłaś. Ćwiczenia, które będziesz robiła regularnie, w pewnym momencie przestaną być ćwiczeniami, a staną się po prostu częścią Ciebie. Twój umysł stworzy nowe połączenia synaptyczne i zlikwiduje stare. Jeśli byśmy porównały umysł do komputera, to można powiedzieć, że zmienisz jego oprogramowanie na nowe, które będzie dla Ciebie wspierające i wzmacniające. I jeszcze zainstalujesz skuteczny system antywirusowy, który uchroni Cię przed toksycznymi wpływami z zewnątrz.

Dopasowania i zmiany, o które Cię poproszę, żebyś zrobiła są często małe i proste – aż możesz być tym sak oczona – ale korzyści z nich mogą być ogromne, bo potrafią trwale zmienić życie na lepsze.

MÓJ STYL PRACY

Uważam, że każda z nas potrzebuje indywidualnego podejścia i tempa pracy dostosowanego do swojej osobowości i rodzaju sprawy, którą się zajmujemy. Pracując z klientkami uczę dbania o umysł i ciało oraz rozwijania zmysłów poprzez odpowiednią zmianę stylu życia. Pokazuję również jak korzystać z głosu intuicji, rozpoznawać swoje emocje i kontrolować reakcje. Uczymy się jak zaakceptować i polubić siebie. Podczas spotkań przekazuję też dużo wiedzy na temat psychologii, emocji i pozytywności i dzielę się doświadczeniem życiowym.

W swojej pracy opieram się na najnowszych i obecnie najlepiej udokumentowanych badaniach psychologicznych leżących u podstaw Psychologii Pozytywnej, nauki o mózgu, Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach (TSR) i innych podejść, m.in. terapii poznawczo-behawioralnej (CBT).

Współczesna nauka obaliła wiele przekonań na temat mózgu, na których oparte są tradycyjne terapie, jak psychoanaliza. Metody te liczą sobie od 30 do 60 lat, a w przypadku psychoanalizy jest to już ponad 120 lat. Wszystkie te terapie oparto na przekonaniu, że mózg człowieka dorosłego nie podlega zmianom. Tymczasem już wiemy, że jest odwrotnie. Mózg zmienia się bez przerwy do późnej starości i wciąż dostosowuje do sposobu, w jaki z niego korzystamy. Oznacz to, że stale możemy nauczyć się czegoś nowego, zmienić swoje nawyki i sposoby myślenia.

Psychologia pozytywna jest niezwykle skuteczna, bo nie zajmuje się rozpamiętywaniem przeszłości, relacjami z rodzicami i omawianiem traumatycznych przeżyć z przeszłości. Nie pogłębia traum, nie każe żyć w strumieniu czasu, którego już nie ma. Skupia się na teraźniejszości i naturalnych zdolnościach każdego człowieka oraz na jego zasobach i potencjale, które każdy z nas ma w sobie. Korzystam z najlepszych narzędzi terapii TSR, która jest jedną z najbardziej skutecznych i najszybszych metod terapeutycznych. TSR pozwala na szybkie i skuteczne znajdywanie rozwiązań trudnych sytuacji.

Moje metody oparte są o neuronaukę (neuroscience) i wykorzystują zdolność mózgu do tworzenia nowych nawyków i wzorców myślenia. Można powiedzieć obrazowo, że odpowiednie ćwiczenia powodują, że wytyczamy nowe, korzystne dla nas ścieżki-połączenia synaptyczne miedzy neuronami, a te których chcemy się pozbyć, zanikają, bo przestajemy nimi „chodzić”. Pozytywna Terapia Krótkoterminowa i programy rozwoju osobowości wykorzystują techniki, które są jednymi z najbardziej skutecznych i szybko działających metod.

Business coaching

Sesje business coachingu kieruję do osób pragnących rozwinąć się zawodowo, mających przed sobą nowe wyzwania, które chcą dobrze zrealizować. Mogą to być nowe projekty, szersze obowiązki, rozwój lub otwarcie nowej firmy. Jest skierowany również do osób potrzebujących zastrzyku motywacji i inspiracji do zmian i działania.

Coaching koaktywny, który stosuję jest jedną z najbardziej efektywnych form pracy nad realizacją określonych przez klienta celów. Opiera się na założeniu, że każdy z nas posiada wszelkie potrzebne zasoby i talenty, aby pomyślnie ukształtować swoje życie, dokonywać świadomych wyborów i odnaleźć spełnienie oraz poczucie szczęścia. Wspólne sesje coachingowe dają motywację i inspirację do działania. Pomagam na nich uporządkować priorytety, zrealizować zaplanowane działania i odnaleźć poczucie spełnienia.

W ramach Executive coaching pracuję z wyższą kadrą managerską, która działa w środowisku wysokiego stresu i poddana jest silnej presji czasowej oraz wynikowej. Jednocześnie wymaga się od niej kreatywności, automotywacji i dyspozycyjności. Pracuję z osobami awansowanymi na wyższe stanowiska, które chcą wzmocnić swoje umiejętności managerskie i rozwinąć nowe, miękkie zdolności. Pracuję również z top-managerami doświadczającymi „samotności lidera”. Dotyczy to osób, których stanowisko i odpowiedzialnoś ograniczają możliwość rozmowy i refleksji ze współpracownikami oraz znajomymi.

W całej swojej pracy odwołuje do koncepcji terapii integralnej, która oprócz psychiki bierze pod uwagę energię i ciało człowieka. Brak harmonii pomiędzy ciałem i umysłem prowadzi do wielu negatywnych konsekwencji. Z wieloletniego doświadczenia zawodowego wiem, że uważne i świadome podejście do ciała ma niezwykle korzystny wpływ na umysł oraz na jakość i zadowolenie z życia. Promuję aktywny styl życia dopasowany do osobistych preferencji – spacery, taniec, slow jogging, fitness i rozwijanie wszystkich zmysłów.

SPOTKANIA INDYWIDUALNE I SESJE ON-LINE

Odległość nie stanowi żadnej przeszkody – prowadzę terapię o-nline, czyli sesje przez WhatsApp i Skype, które są uważane za równie skuteczne jak terapia i coaching twarzą w twarz.

Na spotkania stacjonarne zapraszam w Warszawie.

Warsztaty oraz programy dla firm prowadzę w lokalizacjach uzgodnionych z klientami.