Psychologia Pozytywna

Psychologia Pozytywna wywróciła całą dotychczasową naukę i praktykę psychologiczną do góry nogami. A ludzi postawiła na nogi!

Poprzednio, przez niemal 100 lat, psychologowie kładli swoich klientów na kozetkach i zajmowali się urazami i traumami z przeszłości. Razem rozdrapywali wszystkie stare rany z nadzieją, że ich ponowne przeżycie złagodzi stany lękowe i depresyjne, a życie uczyni przynajmniej znośnym.

W 1945 roku żadna choroba psychiczna nie była uleczalna. Dopiero na początku XX wieku mieliśmy leki, które jednak nie leczyły, ale jedynie przynosiły ulgę w 14 różnych chorobach psychicznych. A tylko dwie z nich: stany lękowe i fobie umieliśmy całkowicie wyleczyć. Jednocześnie jedną z najgroźniejszych chorób cywilizacyjnych, która dotyka niemal xx ludzi, stała się depresja.

I tu pojawiają się jedne z najważniejszych odkryć psychologii ostatnich kilkudziesięciu lat, będące fundamentem Psychologii Pozytywnej. Odkryto wspaniałą właściwość mózgu – jego plastyczność. Kiedyś myślano, że mózg oraz wzorce myślenia i zachowań kształtują się w wieku dziecięcym. I później pozostają niezmienne. Wraz z rozwojem tomografii, udowodniono jednak, że mózg rozwija się i zmienia niemal przez całe życie, do późnej starości. Udowodniono, że sposoby myślenia nie muszą być niezmienne. Każdy z nas może sam wybrać swój sposób myślenia! Dzięki temu wiemy już, że pesymizmu można się oduczyć, a optymizmu można się nauczyć.

To właśnie jeden z obszarów badań Psychologii Pozytywnej. Ogromnego nowego, rozwijającego się dynamicznie kierunku, bazującego na ogromnej ilości, ściśle udokumentowanych badaniach – tylko przez ostatnie kilkanaście w samym USA, Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne przeznaczyło na te badania ponad 10 miliardów dolarów. Zresztą, to właśnie w amerykańskiej Deklaracji Niepodległości dążenie do szczęścia zapisano, jako prawo wszystkich Amerykanów.

Dlaczego ten kierunek jest tak ważny i ciekawy? Bo Psychologia Pozytywne daje szansę na zdecydowaną odmianę życia na lepsze i na odnalezienie w nim szczęścia dla setek milionów osób. W tym dla każdej z nas. Dostarcza też narzędzi pozwalających wyzwolić się z pesymizmu i będącej jego skutkiem depresji.

Psychologia Pozytywna przyjmuje na podstawie badań, że człowiek, który jest szczęśliwy i zdolny do radości jest zdrowszy, bardziej sprawny i ma po prostu lepsze życie. Jest nauką o chwilach szczęśliwych i nieszczęśliwych. Uczy jak do nich podchodzić, aby podnosić jakość naszego życia. Dostarcza wskazówek jak zwiększyć i utrzymać poczucie szczęścia.

Psychologia Pozytywna mówi też o znajdowaniu celu w życiu i prowadzeniu życia mającego sens. Zajmuje się zarówno uczuciami pozytywnymi, jak i pozytywnymi działaniami. Uczy prostych technik, za pomocą których można się stać optymistami.

Dlaczego warto być optymistą i podążać za szczęściem? Badania dowodzą, że:

– optymiści są mniej podatni na depresję niż pesymiści,

– ich związki układają się lepiej,

– szczęśliwe osoby podejmują trafniejsze decyzje,

– są bardziej skłonne do pomocy innym,

– optymiści osiągają lepsze wyniki w pracy i w czasie nauki,

– pozytywne emocje powodują, że łagodniej przechodzą proces starzenia i mniej cierpią z powodu dolegliwości związanych z wiekiem,

– lepiej radzą sobie w sytuacjach stresowych,

– dzięki optymizmowi i poczuciu szczęścia żyją dłużej i w lepszym zdrowiu i samopoczuciu.

Nie ma żadnych wątpliwości, że optymizm jest dla nas korzystny. I w tym wszystkim najważniejsze jest to, że  można się go nauczyć! A najnowsze badania nad szczęściem wykazują, że też jego poziom można samemu trwale zwiększyć.

Dążenie do szczęścia przynosi korzyści nie tylko jednej osobie, ale również jej rodzinie, bliskim i wszystkim ludziom. Dlatego warto zdobyć umiejętność optymistycznego patrzenia na rzeczywistość. Przy czym nie chodzi tu o beztroskie przechodzenie przez życie, nie przejmowanie się niczym i uśmiechanie do wszystkich. Kluczowe jest to, co myślimy – o sobie, o przyszłości, o innych ludziach i zdarzeniach. Szczególnie wtedy, kiedy spotykają nas niepowodzenia.

Zapraszam Was, kochane Dziewczyny, na spotkania ze mną, abyśmy mogły razem odnajdować jak najwięcej dobrej energii, wskazówek i myśli dla siebie. Moja metoda Pozytwynej Treapii Rozwojowej oraz Warsztaty Rozwojowe dla Kobiet pomagają zwiększyć zadowolenie z pracy, polepszyć relacje z najbliższymi, stworzyć świetny związek, zaakceptować siebie taką, jaką jesteś i odnaleźć spokój umysłu. Po to, aby żyć zdrowiej, świadomiej i pełnią życia.

Bądź dla Siebie dobra.